Zabieg trakcji ruchowej odcinka lędżwiowego kręgosłupa trwa ok. 30 minut i polega na powolnym spacerze po bieżni z założonym aparatem ortopedycznym Vertetrac. Zabieg jest bezbolesny, jedynie odczuwalny jest delikatny dyskomfort spowodowany założonym wyciągiem trakcyjnym. Niekiedy pacjenci z trwałymi bólami kręgosłupa podczas zabiegu odczuwają dużą ulgę od bólu i wysoki komfort poruszania się spowodowany odciążeniem uciśniętych dysków.
Koncepcja leczenia jest taka, aby po każdym zabiegu pacjent odczuwał delikatnie coraz to większą ulgę, co sumarycznie po wszystkich zabiegach przynieść ma pełny komfort i trwałą ulgę od bólów kręgosłupa. Zaleca się, aby zabiegi wykonywane były codziennie lub ewentualnie z jednodniową przerwą. Zwykle liczba zabiegów, zależnie od zaawansowania schorzeń kręgosłupa powinna wynosić 12-15.
Przedstawiamy obrazy MR kręgosłupa pacjenta poddanego zabiegowi trakcji ruchowej. Zdjęcie po lewej pokazuje odcinek L4-L5 kręgosłupa pacjenta przed leczeniem (przestrzeń międzykręgowa wynosi 12mm). Zdjęcie po prawej pokazuje ten sam odcinek podczas zabiegu (przestrzeń międzykręgowa wynosi 15mm).
przed leczeniem
podczas leczenia
Jak widać z porównania przestrzeń międzykręgowa zwiększyła się o 25%
Obraz L4-L5 pacjentki z ostrym bólem odcinka lędźwiowego, dokuczliwą rwą kulszową i objawami neurologicznymi oraz wklinowaną wypukliną dysku powodującą stenozę i delikatny ucisk na oponę twardą. Leczenie trwało niecałe trzy miesiące: dwa tygodnie codziennych zabiegów i dwa miesiące zabiegów co drugi dzień.
przed leczeniem
podczas leczenia
Obraz MR po leczeniu pokazuje brak wypuklania się dysku, lekki obrzęk i brak ucisku na oponę twardą. Pacjentka nie czuła bólu, zanikły objawy neurologiczne i rwa kulszowa.
Przepuklina (dysków) kręgosłupa to bardzo często występujące schorzenie u osób w wieku pomiędzy 35, a 55 rokiem życia – występująca częściej u mężczyzn niż u kobiet. Medycyna zgodnie przyznaje, że do najczęstszych przyczyn zalicza się zwyrodnienie dysków kręgosłupa ze względu na wiek, a w śród młodszej grupy pacjentów niewłaściwe podnoszenie ciężarów, nagłe skręcania, czy chorobliwa otyłość.
W większości przypadków przepuklina kręgosłupa dotyczy odcinka lędźwiowego, który z racji cywilizacyjnego modelu życia jest najbardziej obciążonym fragmentem kręgosłupa. W pozostałych przypadkach mówimy o przepuklinie w odcinku piersiowym kręgosłupa.
Z powodu wystąpienia przepukliny, (o przyczynach pisaliśmy na wstępie) dochodzi do osłabienia dysku, bądź dysków, które w niewłaściwy sposób utrzymują kręgi na swojej pozycji, zwiększając obciążenie mięśni w danym miejscu. To zaś doprowadza do przemęczenia mięśni wywołując zaburzenia krążenia krwi, ucisku na korzenie nerwowe i powstawania obrzęku, który skutecznie uniemożliwia powrót do całkowitej sprawności. Ucisk na korzenie nerwowe powstaje w momencie wysunięcia się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń między kręgową, nazywaną powszechnie wypadnięciem dysku.
Objawy oraz nasilenie bólu uzależnione są od odcinka kręgosłupa w którym wystąpiła zmiana chorobowa. Najczęściej występująca przepuklina odcinka lędźwiowego może powodować bóle w krzyżu, bóle w odcinku biodrowym, jak i promieniście rozchodzący się ból wzdłuż całej nogi. Mogą również występować miejscowe objawy takie, jak uczucie skurczu uda, łydki lub mrowienia palców stóp i rąk.
Przepuklina odcinka szyjnego z kolei objawia się uczuciem sztywności, niemożnością wykonywania swobodnych ruchów głową, zawrotami głowy, promieniującym bólem w barku (rwa barkowa), a w przypadkach wypadnięcia krążka międzykręgowego, bólem w klatce piersiowej.
Leczenie przepukliny rozpoczyna się stopniowo i ostrożnie, polega to na aktywnym odpoczynku - przede wszystkim unikaniu działań, które mają bezpośredni wpływ na wystąpienie objawów. Jest to między innymi stosowanie ciepłych i zimnych okładów pomagających uśmierzyć ból oraz złagodzić obrzęk.
W przypadku, kiedy wszystkie podstawowe zabiegi nie dają rezultatu, a przypadek kwalifikuje się (ze względu na zaawansowany stan przepukliny i szybko postępującą chorobę) pacjent kierowany jest do natychmiastowego leczenia chirurgicznego.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest discektomia - jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu przepukliny (fragmentu rdzenia płyty) dysku z kanału kręgowego. Discektomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około godziny, w zależności od stopnia zaawansowania choroby ( dyskopatii). Zabieg odbywa się u pacjenta leżącego twarzą w dół.
W celu usunięcia fragmentu przepukliny dysku, chirurg robi nacięcie (zwykle około 3 centymetrów długości) z tyłu pleców, a następnie ostrożnie rozcina mięśnie przykręgosłupowe za pomocą specjalnych narzędzi, po czym usuwana jest niewielka ilość kości i więzadła z tyłu kręgosłupa - ta część procedury nazywana jest laminektomią. Po uwolnieniu korzenia nerwowego zaszywana jest powięź mięśni przykręgosłupowych, a w następnej kolejności zaszycie nacięcia w skórze.
Obecnie nowe techniki pozwalają na wykonanie tak zwanej mikrodiscektomii, w której wynotuje się niewielkie nacięcie montując endoskopową rozwórkę odsuwającą mięśnie przykręgosłupowe i oświetlającą miejsce operacyjne. Dzięki temu rodzaju zabiegów pacjent może już na drugi dzień po zabiegu zostać wypisany do domu. Oczywiście istnieje 10-15% ryzyko nawrotu przepukliny dysku, jednak w 85-90% przypadków zabieg uwalnia pacjentów od bólów na bardzo długi okres, który uzależniony od codziennego trybu życia.
Jako, że ćwiczenia nie mają bezpośredniego wpływu na przepuklinę to z pewnością pomogą ustabilizować mięśnie kręgosłupa lędźwiowego, zmniejszając obciążenie, jakim poddawane są kręgi, a to w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko uszkodzenia nerwów.
Kolejnymi ćwiczeniami mającymi pozytywny wpływ w leczeniu są ćwiczenia brzucha (zwłaszcza te ukierunkowane na mięśnie skośne) nie tylko są korzystne dla ich wzmocnienia, ale biorą udział w podtrzymywaniu waszego kręgosłupa. Silne mięśnie brzucha pomogą wam zmniejszyć ból pleców zapobiegając przyszłym problemom z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym. Podczas wykonywania ćwiczeń istotne jest, aby wykonać każdy ruch powoli w pełni kontrolując swoje ciało i aktywując właściwe partie mięśni.
Dyskopatia jest jedną z częstszych objawów choroby kręgosłupa dotykających naszych pacjentów, a której przyczyną obok naturalnego procesu starzenia się mogą być przeciążenia kręgosłupa i urazy mechaniczne. W przypadku pierwszego objawu przyczyną problemów jest tak zwana dehydratacja, czyli odwodnienia krążka międzykręgowego. Wszystkie pozostałe przyczyny następują w przypadkach dnia codziennego takich jak niewłaściwe podnoszenie (nierzadko zbyt ciężkich ciężarów), niewłaściwej długotrwałej pozycji - kilkugodzinne siedzenie lub stanie. Poprzez obciążone krążków międzykręgowych narażacie się na wystąpienie wypukliny bądź wypadnięcia dysku. Do jego wypadnięcia z reguły dochodzi przy nagłym niewłaściwym ruchu na przykład podnoszeniu ciężarów.
Aby jednak dokładnie określić, co może być przyczyną schorzenia kręgosłupa, należy najpierw poddać się szczegółowej diagnozie takiej jak RTG czy tomografia komputerowa ewentualnie rezonans magnetyczny wskazanego odcinka kręgosłupa. Wówczas lekarz będzie wiedział, z czym mamy do czynienia i jaki jest powód waszych dolegliwości.
Pamiętać należy przy tym, że jak każda choroba (w tym dyskopatia), nieleczona może wywołać dużo większe powikłania, dlatego warto zareagować dostatecznie szybko, by zwiększyć swoje szanse na szybki powrót do zdrowia.
Copyright ©2022 Centrumreh | All Rights Reserved