może składać się bardzo wiele czynników. Wynika to z niezwykle złożonego systemu współdziałających jego elementów, począwszy od budowy kostnej szkieletu, aparatu więzadłowo-mięśniowego, systemu nerwowego, stawowego krwionośnego i innych. Wszystko to upakowane ciasno na małej przestrzeni podtrzymującej dodatkowo ciężar głowy o dużej ruchomości daje mocno złożony układ potencjalnych problemów i dysfunkcji.
Absolutną podstawą do leczenia dolegliwości szyjnych jest prawidłowa diagnostyka. W tym celu poza wywiadem należy wyszczególnić diagnostykę obrazową (RTG, TK, MR), badanie neurologiczne (m.in. objawów uszkodzenia ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego, objawów ubytków korzeniowych), badanie manualne i internistyczne (wyglądu skóry i pomiaru ciśnienia).
Wiele z dolegliwości górnej części ciała, choć nie zawsze początkowo wskazujących na kręgosłup, może jednak mieć swoje źródło w odcinku szyjnym. Przy wyeliminowaniu innych przyczyn wśród często spotykanych należy wymienić bóle lub zawroty głowy, bóle lub parestezje kończyn górnych, bóle mięśniowe w innych odcinkach, pourazowe ograniczenia ruchomości lub hipermobilność, zapalne uczucia piekącego bólu, rzutowana tkliwość palpacyjna w tym punkty spustowe, dysfunkcje narządów wewnętrznych, zaburzenia nerwowe, postawy ciała i wiele innych. Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że z powodu dolegliwości przeniesionych nawet sam kręgosłup jako narząd może podlegać wtórnym dysfunkcjom wyzwolonym w innych tkankach i narządach.
Spośród całego przekroju możliwych przyczyn powstawania dolegliwość w odcinku szyjnym kręgosłupa dość często spotykanym problemem jest blokowanie się stawów międzywyrostkowych i konflikty krążkowo-korzeniowe, ogólnie określane mianem dyskopatii (wypukliny, przepukliny w tym bulging, protruzje, ekstruzje). Całe niekorzystne zmiany, podobnie jak w odcinku lędźwiowym, często też potęgowane są stanami zapalnymi, na torebkach stawowych, korzeniach nerwowych, czy też krążkach międzykręgowych. Z jednej strony niewydolne, z drugiej przeciążone powięzi mięśniowe zaburzają bardzo często prawidłową postawę ciała oraz głowy, co przekłada się na niewłaściwe obciążanie kręgosłupa. Głowa ma tendencje do protrakcji (wysunięcia do przodu), co potęgowane często przez nadmierną kifozę piersiową zwiększa kompresję stawów międzywyrostkowych dając zazwyczaj uczucie sztywności i ograniczonej ruchomości szyi. W takich przypadkach zwiększonej kompresji kręgów i blokowaniu się stawów międzywyrostkowych trakcje aparatem Cervico 2000 dają już po paru zabiegach uczucie ulgi, rozluźnienia oraz mobilności głowy na długi czas.
Copyright ©2022 Centrumreh | All Rights Reserved