Dolegliwości pochodzące od odcinka piersiowego kręgosłupa występują rzadziej niż w odcinku lędźwiowym czy szyjnym, niemniej pojawiający się ból daje duży dyskomfort i może często wpływać na prawidłowe funkcjonowanie różnych organów. Wynika to z relatywnie wąskiego kanału kręgowego, połączeń kręgów i żeber, małego zakresu ruchomości, długiej kifozy i często pojawiających się stanów zapalnych lub innych chorób. Wszystkie zniekształcenia kręgosłupa w odcinku piersiowym widoczne są najbardziej, skoliozy, pogłębione kifozy, odstające łopatki, niesymetryczna linia barków, przy słabo rozwiniętym gorsecie mięśniowym dają nieciekawy obraz zaburzenia sylwetki.
Odcinek piersiowy z racji nieosłoniętej części pleców narażony jest szczególnie na urazy i złamania. Wśród sportowców zwiększa się ryzyko przeciążenia stawów kręgowo-żebrowych lub mięśni międzyżebrowych, co może być mylnie opisywane jako ból od kręgosłupa. Z drugiej jednak strony bóle w klatce, mostku czy okolicy brzucha, poza wykluczeniem innych przyczyn mogą pochodzić z odcinka piersiowego lub przejścia piersiowo-lędźwiowego.
Pogłębiona kifoza odcinka piersiowego oraz sztywność tego obszaru pleców często jest przyczyną przeciążania pozostałych lordotycznych odcinków kręgosłupa – szyi oraz lędźwi, a w wyniku mikrourazów – przejścia piersiowo-lędźwiowego. Oprócz choroby Scheuermanna czy innych, decydujący wpływ na to ma nasz tryb życia i aktywność fizyczna. Długotrwałe siedzenie z pochylonym tułowiem, np. podczas czytania, siedzenie w pracy, w samochodzie rozciąga nieustannie mięśnie pleców, przykurcza mięśnie klatki piersiowej i obręczy barkowej powolnie tworząc garb.
Copyright ©2022 Centrumreh | All Rights Reserved