Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, spondyloza, spondyloartroza
Zwyrodnienie kręgosłupa to choroba, której podłożem jest przedwczesne zużycie struktur kręgosłupa, krążków międzykręgowych, stawów międzywyrostkowych, trzonów kręgowych (osteofity) i więzadeł (syndesmofity). O ile same zmiany zwyrodnienie nie są procesem prozapalnym, to w następstwie często wywołują poważne dolegliwości i dysfunkcje będące jedynie efektem choroby. Takie problemy w radiogramach najczęściej widoczne są dla odcinka lędźwiowego lub szyjnego kręgosłupa.
Przyczyn przedwczesnych i nasilonych zmian zwyrodnieniowych jest wiele, ale na pierwszym miejscu będą to genetyczne uwarunkowania, skłonności chorobowe i te przebyte np. reumatyczne. Dodatkowe choroby mogące wpływać na ten proces to zakażenia, choroby wirusowe i ogólnoustrojowe. Ważnym czynnikiem jest oczywiście też tryb życia, uprawianie sportu wyczynowego oraz związane z tym liczne kontuzje i urazy nasilają procesy „starzenia się”. Podobnie jest w przypadku zawodów lub zajęć związanymi z długotrwałymi obciążeniami kręgosłupa lub mniejszymi i jednostajnymi w jednej pozycji. Spośród innych przyczyn należy wymienić wady postawy i budowy kręgosłupa, a także co często występuje – mała aktywność fizyczna.
Wielu specjalistów upatruje głównych przyczyn przyspieszonych procesów zwyrodnieniowych w źle zbilansowanej diecie. Faktem jest, że poprzez właściwe dla naszego organizmu odżywianie jesteśmy w stanie wspomóc i poniekąd sterować większością procesów życiowych niezbędnych do jego funkcjonowania. To my tak naprawdę mamy w ręku klucz do tego jak na starość będzie wyglądać nasze ciało i organizm oraz jak z tym wszystkim będziemy się czuć.
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może najczęściej dotyczyć krążków międzykręgowych (spondyloza) lub stawów międzywyrostkowych (spondyloartroza). Częściej jednak terminami tymi określa się ogół zmian zwyrodnieniowych na wszystkich stawach międzykręgowych, ponieważ występują one zwykle razem. Objawem jest ból, najczęściej mętny, słaby na początku z czasem mocniejszy, zwłaszcza przy gorszym samopoczuciu. Leczenie polega na zmniejszeniu szybkości postępujących zmian i pozbyciu się dolegliwości oraz ograniczeń ruchowych. Zakres możliwej terapii i rehabilitacji jest bardzo szeroki, zawsze dobierany na podstawie indywidualnej oceny. Niezwykle istotnym punktem prawidłowego leczenia jest również zmiana i dostosowanie trybu życia: właściwa dieta i dodatkowa aktywność fizyczna, ergonomia wykonywania pracy zawodowej oraz systematyka ćwiczeń usprawniających również decydują o sukcesie w walce z chorobą.
Copyright ©2022 Centrumreh | All Rights Reserved